Charter Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Temmuz 13, 2022
ISS Global

Charter taşımacılığı, hava taşımacılığına uygun kargoların otoriteler tarafından belirlenen kurallar dahilinde taşınmasıdır. Charter taşımacılığında güvenilir bir şekilde sevkiyat gerçekleştirmek için, uzmanlık becerisi ve nakliye yönergeleri hakkında bilgi gerektirmektedir.

Charter taşımacılığın globalde popülerliğinin artması ve ardından atılan adımlar sonrasında günümüzde en çok tercih edilenlerden biri haline gelmiştir. Charter kargo taşımacılığının hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştiriliyor olması hem gönderici hem de alıcı için son derece önemlidir.

Charter Taşımacılık Nedir?

Taşımacılık ihtiyaçlarını uygun ve ekonomik olarak karşılamak adına charter taşımacılığından yararlanılır. Tarifeli ulaşımın olmadığı durumlarda ya da yüksek tonajlı malların taşınması gerektiği durumlarda charter taşımacılığı ön plana çıkmaktadır. Kargo kiralama hizmetlerini kullanarak, zorlu afet bölgeleri, mesafe olarak uzak alanlar gibi tarifeli hizmetlerinin olmadığı her alana ürünler taşınabilir.

Charter Kargo Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

Charter kargo taşımacılığı sayesinde nakliye süreçleri çok daha hızlı bir şekilde yürütülebilmektedir. Kargo taşımacılığında hızlı ve efektif çözümlerin üretilebilmesi için, charter taşımacılığı ön plana çıkar. Kargo taşımacılığında taşınılan malların korunması, güvenle nakliye edilmesi her zaman önemli bir konudur. Charter taşımacılığında da taşınılan ürünler çok daha yüksek tonajlı ya da yüksek dikkat gerektiren durumlar olabileceği için, hizmeti veren şirketlerin ve personellerin alanında tecrübeli olması beklenir. 

Çoklu kargo uçağı seçeneği sayesinde, yükün cinsine bağlı olarak ve özel ihtiyaçlara uygun seçeneklerden faydalanmak mümkündür. Charter taşımacılığı ile elde edilen faydalar arasında en önemlilerinden bir tanesi de ‘hız’dır. Taşınacak ürünlerin özellikle aciliyetinin bulunması ürünü hızlı taşıma yollarını arama noktasında önemli olur. Charter taşımacılığı da bu süreçte yüklerin en yakın noktadan hareket etmesi ve en kısa sürede varış noktasına ulaşması için oldukça etkilidir. 

Avantajlı kargo uçuşları ise, hava kargo taşımacılığında müşterilerin önemsediği bir noktadır. Bir önceki seferini tamamlamış olan kargo uçaklarının boş dönüş seferlerini kiralamak mümkündür. Bu sayede, çok daha uygun fiyatlara kiralama işlemi tamamlanarak hava kargo hizmeti alınabilir. 

Charter Taşımacılığı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Hava kargolarında taşınılanlara bakıldığı zaman, çok geniş bir yelpaze bulunduğunu görmek mümkündür. Charter kargo taşımacılık hizmetlerinin faaliyet gösterdikleri alanlar içerisinde; ticari gönderiler, taşınması oldukça acil olan ürünler, tehlikeli madde bulunan yükler ve benzeri sanayi parçaları bulunabilmektedir. 

Charter taşımacılık hizmetlerinde aynı zamanda canlı hayvanlar da bir yerden başka bir yere götürülmektedir. Canlı hayvanların seyahat esnasında geçirdikleri zamanlarda korunabilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için özel önlemler alınmaktadır. 

Charter hizmetinin yük boyutları ise, hangi alanlarda hizmet verildiğine ve uçağın boyutuna göre değişkenlik gösterecektir. Daha küçük yük ihtiyaçlarının olduğu durumlarda kapasitesi daha az uçaklar kullanılarak uçuş maliyetleri de düşürülebilir. 

Charter Taşımacılığı Süreçleri Nasıl Devam Ettirilmektedir?

Charter taşımacılığında süreçlerin eksiksiz ve profesyonel bir şekilde yürütülmesi için öncelikli olarak iyi bir araştırma yapılması önerilmektedir. Charter hizmeti veren firmalar ile yapılan görüşmeler, sürecin daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için önemli olur. Herhangi bir yükünün taşımacılığı için başvurular yapmak isteyenlerden bazı bilgiler de istenmektedir. Yükün hangi şehirden kalkacağı ve nereye götürüleceği, taşınacak olan paketin boyutları (genişlik, yükseklik, derinlik), birim paket ağırlığı gibi birçok farklı bilginin sunulması gerekmektedir. 

Taşınacak yükle alakalı olarak gerekli bilgiler firma ile paylaşıldıktan sonra, uçuş amiri kargonun hacimsel ağırlığını da hesaplar ve en uygun fiyatı belirler. Fiyat belirlemesi yapılırken tüm parametreler göz önünde bulundurulmaktadır. Kargo türleri, uçuş saati, ek sigorta ücretleri gibi önemli konular fiyat belirlemesinde ön plana çıkan durumlar olacaktır. Uygun seçenekler belirlendikten sonra, uçak kiralama sözleşmesi imzalanır ve ardından kargo operasyonlarına başlanır. Charter taşımacılığında uçak kiralaması, gümrük, kargo kabulü gibi konular ile direkt olarak firmalar ilgilenmektedir. 

Kargo Uçağı Kiralama Hizmetinden Kimler Faydalanır?

Türkiye ve global çapta bakıldığı zaman pek çok şirketin charter taşımacılığına yöneldiklerini söylemek mümkündür. Maliyet ve zamandan tasarruf etmenin en önemli yolu olan charter uçuşlar, aynı zamanda başka türlü taşınması muhtemel olmayan taşımacılık işlemlerinde de önemli bir rol oynar. Kargo uçağı kiralama hizmetlerinden hem ithalat hem de ihracat şirketleri sıklıkla faydalanmaktadır. 

Bozulabilir gıdaları taşımak isteyen şirketlerin zamanı en iyi şekilde kullanmaları gerekir. Ürünlerin taşımacılığında yaşanan ufak gecikmeler dahi ürünlerin bozulmasına yol açabilir. Böyle bir durumda da şirketlerin büyük bir zarar uğraması muhtemeldir. Durumu riske atmak istemeyen şirketler için charter taşımacılığı önemli bir konumda bulunuyor. 

Charter Sefer Öncesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Charter sefer işlemi ile herhangi bir yükü bir yerden başka bir yere göndermek isteyen şirketlerin dikkat etmeleri gereken bazı faktörler de bulunmaktadır. Öncelikli olarak, kargo uçağı kiralama işlemlerinin tek seferlik olarak mı yoksa sezonluk olarak mı yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Bir başka konu ise, taşınacak olan yüke bağlı olarak kargo uçağı tipinin seçilmesidir. Charter taşımacılığında kargo uçağı seçimi yaparken fiyatlar da buna bağlı olarak değişkenlik gösterebilecektir. 

Şirketlerin üzerinde durması gereken bir diğer önemli konu ise, charter sefer düzenleyen firmaların araştırması olacaktır. Uçuş güzergahına uygun uçak tipi seçiminden, charter taşımacılığı sürecindeki prosedürlere kadar ilgilenenler genellikle bu firmalar olacağından dolayı seçim yapmadan önce birçok farklı kriterin de göz önünde bulundurulması önerilir. 

Charter Kargo Taşımacılığı Sürecinde Kullanılan Kargo Uçakları

Charter kargo taşımacılığı kapsamında kullanılan birçok farklı uçak tipi bulunmaktadır. Bu uçaklar özel olarak kargo hizmeti için planlanmış olan uçaklar olduğundan dolayı, profesyonel sevkiyat süreçleri yönetilir. Günümüzde kargo uçak olarak kullanılan uçaklar arasında; Airbus A300 B4, Boeing B707 gibi uçaklar yer almaktadır. 

Ağır yükler için kullanılan kargo uçakları bulunduğu gibi hafif yükler için de farklı seçeneklerin bulunduğunu söylemek mümkün. Özellikle, acil durumlarda kullanılan jet kargo uçakları charter taşımacılığı kapsamında önemini korumaktadır. 

Karayolu Taşımacılığı ve Charter Taşımacılığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kargo uçak kiralama hizmetleri her ne kadar karayolu ile taşımacılığın önüne henüz geçmemiş olsa bile, Türkiye’de her geçen gün ilginin arttığını söylemek de mümkündür. Ürünlerin hızlı ve seri bir şekilde taşınması sürecinde karayolu taşımacılığına kıyasla çok daha etkili sonuçlar alınabilir. Özel önem taşıyan yüklerin taşınması için güvenilir bir uçak kiralama hizmeti alınması son derece önemli olur. 

Karayolu taşımacılığı da güvenilir firmalar ile yapıldığında etkili süreçler olsa bile, bazı yüklerin taşınmasında sınırlamalar getirilebiliyor. Zamanın paradan çok daha değerli olduğu bu dönemde, charter taşımacılığına gösterilen talep de artmaktadır.  Integrated Service Solutions (ISS), charter sefer gibi lojistik alanındaki birçok hizmette öncü olan bir firmadır. Gönderimi gerçekleşecek olan her yük için aynı önem ve özen ile taşıma işlemleri gerçekleştirilir. Integrated Service Solutions (ISS) charter sefer süreçlerinde yükün güvenliğini sağlamlaştırmak adına birçok önlem almaktadır. Deneyimli personeli ile hava taşımacılığında titizlikle çalışmalar yürütülür ve yüklerinizin zamanında teslim edilmesini sağlar. Siz de yüklerinizin en güvenilir ve hızlı bir şekilde karşı tarafa ulaştırılmasını istiyorsanız Integrated Service Solutions (ISS) ile iletişime geçebilir, charter taşımacılığı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!