Karayolu Taşımacılığında En Fazla Tercih Edilen Tür

Şubat 14, 2022
ISS Global

Karayolu ulaşım ağı geçmişten bugüne yenilenerek ve gelişerek dünya üzerinde yaygın olarak kullanılmaya devam eder. Karayolu üzerinde sürdürülen faaliyetler arasında taşımacılık ön plandadır. Peki karayolu taşımacılığı nedir, türleri ve avantajları nelerdir?

Karayolu Taşımacılığı Nedir?

Karayolu Taşımacılığı, ithalat ve ihracat mallarının bir bölgeden başka bir bölgeye zamanında, sağlam, aktarmasız ve ekonomik bir biçimde teslim edilmesidir. Karayolu taşımacılığı ile ulaşımın bulunduğu her bölgeye transfer işlemi gerçekleştirilir. Teslim edilecek ürün müşterinin belirlediği adres veya depoya kadar ulaştırılır. Lojistik firmaların sevk edilecek ürünlerine sevkiyat sırasında oldukça dikkat edilir, güvenli bir şekilde teslimat gerçekleştirilir. Karayolu taşımacılığı planlanırken gidilecek bölge, yükün türü ve ağırlığı gibi değişkenlere göre araç seçimi yapılır. Taşımacılık yapılırken kullanılacak birçok araç mevcuttur. Bu araçlar; kamyon, kamyonet, treyler, konteyner olarak yer alır. Karayolu taşımacılığı ile birden fazla alanda hizmet verilir bu hizmetler şunlardır:

 • Uluslararası ve Yurt İçi Yüklemeler,
 • Ekonomik(Konsolide) Servis,
 • Nakliye Sigortası,
 • Esnek Kargo Yüklemeleri
 • Kapıdan Kapıya Ürün Teslimat,
 • Transit Yüklemeler, Tanımlı Teslimat Süreleri, 
 • Uçtan Uca Görünürlük,
 • LTL Yüklemeleri,
 • Gabari Dışı Mallar,
 • Isı Kontrollü Nakliyeler, 
 • Tehlikeli Madde Taşımacılığı ve Paketleme,
 • Özel Kurye Acil Taşımalar,
 • Güvenlikli Nakliyeler,
 • Proje Yüklemeleri hizmetleri

Karayolu Taşımacılığı Özellikleri Nelerdir?

Karayolu taşımacılığı ulaşım hizmetinin önemli alanlarından biridir. Kullanım alanı bakımından oldukça fazla tercih edilen karayolu taşımacılığının en belirli özellikleri şunlardır:

 • Maliyetinin az olması
 • Karayoluyla ulaşım sağlanan her bölgeye ulaşabilmesi
 • Küçük ve büyük birçok ürün taşınabilmesi
 • Güvenilir Olması
 • 7/24 ulaşım imkânı sağlaması

Karayolu Taşımacılığı Avantajları

Karayolu taşımacılığı bünyesinde birçok avantajı barındırır. En önemli avantajı güvenli olmasıdır. Karayolu ile taşınan mal müşterinin belirttiği adrese güvenli bir biçimde ulaştırılır. Parsiyel taşımacılık ile yüksek verim sağlanır. Birden fazla müşteriye ait olan ürünler tek araç ile taşınır bu da zaman ve maliyet bakımından tasarruf sağlar. Karayolu taşımacılığı ile kısa zaman içinde ürün yüklenip – boşaltılması müşteri için önemli bir noktadır. Sevkiyatın hızlı gerçekleşmesi müşterinin işini kolaylaştırır.

Karayolunun bulunduğu her bölgeye sevkiyat yapılabilir ve yurt içi ve yurt dışı birçok bölgeye taşımacılık işlemi gerçekleştirilir. Diğer taşımacılık türlerine göre karayolu taşımacılığı ile daha düzenli ve daha sık seferler yapılır. Taşıma işleminin sık sık yapılması ile firmalar ürün bekletme sorunu yaşamazlar. Özellikle bozulacak ürünlerde bu durum oldukça önemlidir.

Havayolu ve denizyolu taşımacılığına göre karayolu taşımacılığı maliyeti daha ucuzdur. Maliyetin ucuz olması sürekli sevkiyat gerçekleştirmek durumunda olan firmalar için oldukça önemli bir avantajdır. Ucuz maliyet daha fazla mal gönderiminin önünü açar. Karayolu taşımacılığı, günümüzde en sık kullanılan ulaşım ağının başında gelir. Birçok ithalat ihracat firması mallarını özel şirketler aracılığıyla müşterilerine veya depolarına transfer ettirir. Bu transfer sürecinin güvenli ve sağlıklı bir şekilde tamamlanması iki taraf içinde oldukça önemlidir.

Transferi gerçekleştiren firma oldukça özenli bir şekilde ürünlerin yükleme işlemini belli şartlara bağlı kalarak gerçekleştirir. Ulaşım esnasında oluşacak kaza gibi durumlarda müşterilerin ürünleri sigortalıdır. Karayolu taşımacılığı denizyolu ile yapılan taşımadaki kadar yük alamaz. Fakat denizyolu taşımacılığından daha hızlı olması sebebiyle daha fazla tercih edilir.

Karayolu Taşımacılığı Türleri Nelerdir?

Karayolu taşımacılığının türleri arasında en sık kullanılanı karayolu parsiyel taşımacılıktır. Parsiyel taşımacılık ile birden çok müşterinin ürünü tek bir araçla taşınır ve teslimi sağlanır. Tek bir rota üzerinden hareket ederek sırayla teslimler gerçekleştirilir. Parsiyel taşımacılıkta genel olarak tır ve kamyonlar ile taşımacılık yapılır.

Karayolu taşımacılığı türlerinden bir diğeri intermodal taşımacılıktır. Bu taşımacılık çeşidinde taşınacak olan yük birden fazla araca yüklenir. Konteynır boşaltılmadan başka bir araca transfer sağlanır. İntermodal taşımacılık böylece el değmeden sağlanmış olur. El değmediği için de daha sağlıklı ve güvenli bulunur.

Ro-Ro taşımacılığı da karayolu taşımacılığı türleri arasında yer alır. Taşımacılık sırasında yolun belli bir bölümünün gemiler aracılığıyla denizden gidilmesidir. Karayolu taşımacılığı kolili-paletli genel kargo taşıma, komple ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, taşıma proje yük taşıma gabari dışı taşımalar, düzenli grupaj ihracat ve ithalat yükleme organizasyonu, transit taşımalar, askılı tekstil ürünleri taşımaları, kombine taşımalar gibi birden fazla taşıma yöntemi bulunur.

Karayolu Taşımacılığında Gerekli Olan Belgeler

Karayolu taşımacılığı, yapılabilmesi için gerekli olan bir takım belgeler vardır. Taşınması istenilen ürünler için hazırlanması gereken belgeler şöyledir:

Nakliyeci makbuzu: Karayolu taşımacılığı sektöründe yer alan taşıma komisyoncuları tarafından düzenlenen belgedir.

Paket postası makbuzu: Posta idaresi tarafından malların posta ile gönderilmesi durumunda hazırlanır.

CMR belgesi: Uluslararası karayolu lojistiği anlaşmasıdır. Ticari Mallar Güzergâh Anlaşması yapılmış olan ülkelere yapılan karayolu taşımacılığı için düzenlenir. Düzenlenen belge hukuki bir delil olarak yer alır ve ürünlerin şartlara uygun olarak taşındığını gösterir.

Tır karnesi: Tır ile taşınan mallarda tırın plakası bilgisi, boş ve dolu ağırlığı ve firma bilgisi bulunur.

Fiata tesellüm belgeleri: Nakliyeci makbuzu olarak bilinir. Belgenin orijinali taşıma işlemi sonlandığında ihracatçıya teslim edilir.

Lojistik firmaları arasında aranan isim olan Integrated Service Solutions (ISS), karayolu taşımacılığı sektöründe genç araç filosu ile hizmet verir. Çözüm odaklı, tecrübeli ve profesyonel kadrosu ile kapıdan kapıya hizmet anlayışına yer verir. Taşınmasını istediğiniz tüm yükler dünyanın birden fazla noktasına güvenli bir şekilde ulaştırılır. Siz de karayolu taşımacılığı ağıyla yüklerinizin taşınmasını istiyorsanız hemen Integrated Service Solutions (ISS) ile iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 2022 Yılında En Çok Tercih Edilen Taşımacılık Türü

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!