Part Kargo Nedir Avantajları Nelerdir?

Aralık 9, 2021
ISS Global

Yüklerin emniyetli, sağlam, ekonomik ve verimli biçimde bir yerden bir transferini sağlayan ulaşım sisteminde taşımacılık denir. Taşımacılık işi; hava, deniz ve kara taşımacılığı olarak üç şekilde yapılır. Taşınacak yükler büyük tonajlı olduğunda, firmaların ürünlerini taşıtmak için aracın tamamını kiralaması gerekir. Ancak, taşınacak yük küçük tonajlı ise aracın tamamını kiralamak yerine part kargo sistemi ile taşımak ekonomik açıdan daha uygun bir tercihtir. Bu sistem sayesinde, aynı güzergah üzerindeki farklı firmaların yüklerini, tek bir araç ile taşınması firmaların ekonomisi açısından çok daha avantajlı hale getirilir. Rezervasyon, planlama, depolama ve sevkiyat olmak üzere dört farklı adımda uygulanılan güvenilir bir sistemdir.

Part Kargo Nedir?

Yük sahibi firmaların beklentilerinin en uygun şekilde karşılanabilmesi için her geçen gün yeni sistemler geliştiren lojistik firmalarının farklı taşıma yöntemlerinden biri de part kargo metodudur. En genel anlamı ile bu uygulama farklı firmaların sipariş ettikleri ya da göndermek istedikleri eşya ya da ürünlerini, tek ve birleştirilmiş yük halinde taşıma sürecine verilen adıdır. Yük teslimatlarında kullanılan ekipmanlar ise konteyner, kamyon, tır, kamyonet, vagon çeşitlerinden oluşur. Taşımacılık faaliyeti ulusal boyutlarda olabildiği gibi uluslararası düzeyde de yapılabilir. Yükleri taşınan firmalar, taşıma işleminin maliyetini birlikte paylaştıkları için bu taşımacılık sistemi, en çok tercih edilen yöntemlerin başında part kargo gelir. Taşınacak yükün kara, hava ya da deniz yollarının hangisi ile gerçekleştirileceği konusu tamamen firmanın kendi talebine bağlı olarak gelişir.

Part Kargo Taşımacılık Yöntemleri Nelerdir?

Part kargo taşımacılıkta en yaygın yöntem karayolu taşımacılığıdır. Genellikle yurtiçi taşımacılıkta tercih edilmesine rağmen uluslararası taşımacılıkta da sıklıkla tercih edilir. Karayolu taşımacılığında öncelikli olarak RUT planlaması yapılır. RUT planlaması, bırakılacak yükün önceliği, güzergah belirlemesi, yoldaki trafik durumu gibi kriterlerin değerlendirilerek önceden yapılan programdır. Bu sistemde yük boşaltma işlemi firmanın talebi doğrultusunda kapıdan ya da depodan yapılır.

Deniz yolu part kargo taşımacılığı ise uluslararası taşımacılıkta daha sık tercih edilen bir yöntemdir. Konteyner ve açık olarak taşıma yapılabilen bir sistemdir. Yurtiçi taşımacılıkta çok tercih edilmeyen bu sistemde, limanlardan yükler gümrüklü olarak gemilere yüklenerek taşıma gerçekleştirilir.

Havayolu part kargo taşımacılığı da en az karayolları kadar tercih edilir. Daha küçük kargoların taşınmasına elverişli olan part kargo sistem de yükleme işlemi havaalanında gerçekleştirilir. Yurt dışına gönderilecek yüklerin gerekli gümrük işlemlerin yapılması gereklidir. Güvenli taşımacılık yöntemlerinden biridir.

Part Kargo Avantajları Nedir?

Firmalara ciddi anlamda avantaj sağlayan taşıma uygukamasıdır. Part kargo yöntemi, taşıma öncesi, taşıma zamanı ve taşıma sonrası gibi işlemlerin en doğru şekilde entegre edilmesi ve planlanması ile gerçekleştirilen bir faaliyettir.

  • Bu yöntemin en önemli avantajı; taşıma maliyetini düşürmesidir. Çünkü araç kiralama gideri parça yük gönderen firmalar arasında paylaşılır.
  • Göndericiler sadece yüklerinin kapladığı kadar bir ücret öderler.
  • Taşınacak kargo ürünü az miktarda olduğundan gönderici taşıma aracının navlun bedelini ödemesi gerekmez.
  • Yüklerin teslim tarihi ile ilgili göndericinin talebi doğrultusunda esneklik sağlanabilir.
  • Taşınan yükler aynı güzergahta olduğundan zaman konusunda tasarruf sağlanır.
  • Taşıyıcı ile sürekli iletişim içinde olunduğundan sürekli yükün durumu ile ilgili güncel bilgiler alınabilir.
  • Bu yöntemin farklı bir avantajı ise, parça taşıma işleminin toplu taşımaya göre daha pratik olmasıdır. Yükleme, taşıma ve boşaltma süreçleri çok daha seri bir şekilde gerçekleşir.

Part Kargo Önemi Nedir ve Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

En kolay ve en uygun maliyetli taşıma yöntemlerinden olan parça taşıma yönteminde, bazı konulara azami özen gösterilmesi gerekir. Bu hizmetler son derece bir profesyonellik gerektirdiğinden, işinde uzman firmalarla çalışmak her zaman için avantaj sağlar. Part kargonun önemi nedir, sorusunun cevabına değinmek gerekirse; Yükleme esnasında ilk önce indirilecek olan yükler ile en son teslim edilecek yüklerin belirli bir düzen içinde yerleştirilmesi olduğu söylenebilir. Yani elleçleme işlemlerinin doğru yapılmasına azami özenin gösterilmesi gerekir. Ürünlerin birbirine karışmaması için bu konu, en önemli detaylardan biridir. Göndericinin mağduriyet yaşamaması için paketleme işleminin en doğru şekilde gerçekleştirilmesi de önemlidir. Ayrıca daha sonradan sorun yaşamamak için gerekli belge ve faturaların zamanında düzenlenmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Ürünlerin hangi firmaya ait olduğu konusunda karışıklık yaşanmaması için etiketleme yöntemi mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca daha ağır olan malzemelerin alt tarafta, hafif olanların ise üstte kalacak şekilde yerleştirilmesi herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için önemli bir noktadır.

Part Kargo ile Yük Taşma Hesaplaması

Taşınacak ürünlerin lojistik maliyeti, malzemelerin ağırlığı veya hacmi ile doğru orantılı olarak hesaplanır. Part kargo taşımacılığında bazı hesap ölçütleri vardır. Bunlardan bazıları, metreküp bazlı, ağırlık bazlı ve desi bazlı olarak sayılabilir. Gönderisi olan firmalar için en avantajlı hesaplama yöntemi olan m3 hesaplamasında; parça halinde olan ürünün, eni, boyu, yüksekliği alınarak adeti ile çarpılır. Bu şekilde de yükün metreküp olarak değeri ortaya çıkar.

Son zamanlarda oldukça hızlı bir şekilde ilerleyen, ekonomik kalkınma ve pazar payında, önemli bir yeri olan taşımacılık, kargoculuk gibi hizmet sektörleri, kritik bir işlevi üstlenirler. Yurt içi ve yurt dışında pazar bulan firmaların yüklerini taşıtmaları için kurumsal ve güvenilir part kargo taşımacılı yapan bir firma ile çalışmaları önemlidir. Taşıttıkları ürünlerin minimum hasarla ve kısa bir süre içinde sorunsuz bir şekilde taşınabilmesi için iyi bir araştırma yapmaları gerekir.

Dünyanın lider firmaları arasında yer alan Integrated Service Solutions (ISS) part kargo taşımacılığında güvenilir ve kaliteli hizmet anlayışı ile çalışır. Taşınacak yükünüzü ve ihtiyacınız olan depolama işlemlerinizi en titiz ve güvenilir şekilde tamamlar. Parça sevkiyat sürecinizi, alanında uzman kadrosu ile en doğru şekilde ve en kısa süre içinde dünyanın her tarafına ulaştırır. Siz de lojistik işlemlerinizi Integrated Service Solutions (ISS) güvencesi ile kolay bir şekilde yapabilmek için iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Özel Kargo Nedir, Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!