Ro – Ro Taşımacılığı Nedir

Kasım 10, 2021
ISS Global

Her geçen gün ticaret hacminin artmasına paralel olarak yeni nakliye ve taşımacılık sistemlerinde de artışların olmasına ihtiyaç duyulur. Ro-Ro taşımacılık, deniz yolu taşıma araçlarının içinde en yaygın kullanımı olan yük taşıma çeşitlerinden biridir. Tekerlekli araçların taşınması anlamında da gelen Ro-Ro taşımacılığı, dünya genelinde tüm kara taşıtlarının deniz yolu ile sevkiyatında tercih edilen bir sistemdir. Yüksek hacimli araçların taşınmasında tercih edilen bu taşımacılık yöntemi ile kamyon, tır, lokomotif, lokomotif vagonları, binek araba gibi ağır ve büyük araçların sevkiyatı yapılır.

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen ve ciddi anlamda uzmanlık isteyen bu sistem ile karavanlı araçlar ve yarı römorkların çekicileri ile birlikte taşınması da mümkün olur. Farklı kapasitelere sahip olan Ro-Ro gemilerinin kaç adet araç taşıyabileceği, geminin büyüklüğüne, hacmine, uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. 100 metre ile 285 metre arasında değişen bu gemilerin en küçük olanı 25-30 adet arasında tırı taşıyabilir bir kapasiteye sahiptir. Hatta 52 adet tırı bir kerede taşıyabilen bu gemilerde, kara yolları taşımacılığında yaşanan uzun gümrük sıraları, trafik ve şoförlerin vize sorunları gibi sıkıntılar, deniz yolu taşımacılığında görülmediğinden, daha avantajlı bir taşımacılık imkanı sunar. Kısa zaman aralıklarında sık seferler yapabilen bu gemiler sayesinde, operasyon süreleri de kısalmış olur.

Şirketlere sunduğu bu avantajları ile sıklıkla tercih edilen sistem, sunduğu kolaylıkların yanı sıra diğer taşıma modları gibi azami özenin gösterilmesi gereken bir sistemidir. Gemi ile araçların yükleme ve boşaltma işlemleri oldukça seri ve pratik olmasına rağmen dikkat ve özenli bir çalışma gerektirir. Ayrıca bu gemiler yük esnekliğine sahip oldukları gibi kolaylıkla revize edebilme özelliğine de sahiptir.

Ro-Ro Taşımacılığı Nedir, Avantajları Nelerdir?

Ro-Ro taşımacılığı, alışılmış kara yolu taşımacılığından farklı bir sistem olduğundan, çoğu firma tarafından merak edilen bir konudur. Roll on ve Roll of kelimelerinin birleştirilmesi ve kısaltılması ile ortaya çıkan “RoRo taşımacılık nedir, sorusunun cevabı ise oldukça nettir. Ro-Ro taşımacılığı, lojistik araçlarının bu gemiler aracılığıyla bir noktadan farklı bir noktaya taşınmasıdır. Feribotlar sayesinde ortaya çıkan bu taşımacılık sistemi, asgari elleçleme ile taşınmasına da katkı sağlar. Ciddi anlamda büyük yüklerin kolayca taşınabilmesine kolaylık tanır. İstenilen yere nakliyesinin yapılmasına belirli ekipmanlar yardımı ile en pratik şekilde gemilere yükleme ve boşaltma işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca Ro-Ro sisteminin en önemli avantajlarından bir de şirketlere zaman kazandırırken aynı zamanda ekonomik açıdan da uygun oluşudur.

RoRo Gemisi Nedir?

Ro-Ro, lojistik araçları nakleden geminin adıdır. Firmaların taleplerini hızlı bir şekilde gerçekleştiren Ro – Ro sisteminin son dönemlerde çok fazla tercih edilmesinin ilk sebebi, daha güvenilir taşımacılık sistemi olmasıdır. Tamamen şirketlerin istekleri odaklı hizmet ayrıcalığına sahip Ro – Ro yöntem ile yükleme ve boşaltma esnasında, yüklerin hasara uğrama riski çok düşüktür. Gemilerde ürünler ambar yönteminde olduğu gibi üst üste istiflenmediği için Ro-Ro üstündeki eşyaların dış etmenler kaynaklı olarak hasar görmesi gibi bir ihtimal söz konusu olmaz. Ro-Ro taşımacılığında yükleme ve boşaltma işlemleri tamamen ekipmanlar aracılığı ile yapıldığından, insan gücüne ve eforuna çok fazla ihtiyaç da duyulmaz.

Taşınacak olan araçların, Ro-Ro gemisine yüklenmesi ve varış noktasında indirilmesi, sıradan limanlarda yapılamadığından, bu gemiler için kullanıma açılmış olan özel donanımlara ve alanlara sahip olan Ro-Ro limanlarında gerçekleştirilir. Hemen hemen her ülkenin farklı şehirlerinde bulunan bu özel limanlarda, gemilerden indirilen araçların sonraki transferi kara yolu ile gerçekleşir. Limanlarda uzun süre beklemeyen gemiler, yeni bir yük olmadıktan sonra hemen limanı boşaltır. Ayrıca süratleri oldukça yüksek olan bu gemilerin kısa sürelerde çok fazla sefer gerçekleştirmelerinin yolunu açar ve böylece şirketlerin memnuniyeti de bir o kadar artar.

Alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen yükleme boşaltma işlemleri, en hızlı ve en etkin şekilde tamamlanmış olur. Ülkemizde de sıklıkla tercih edilen bu taşımacılık yöntemi sayesinde, başta Avrupa olmak üzere, dünyanın pek çok bölgesine sevkiyat düzenlemesi yapılır. Kara yolu taşımacılığında bazı bölgelerde geçiş yapabilmek için belli miktarlarda ücret ödenmesi gerekirken, Ro-Ro taşımacılığında böyle bir durum söz konusu değildir.

Ro-Ro Taşımacılığı Prosedürleri

Uluslararası taşımacılıkta önemli yeri olan bu taşımacılık sisteminde, gemilere araç yüklemeleri gerçekleşirken, aracın şoförünün liman bölgesinde bulunması gerekir.

  • Öncesinde Liman Müdürlüğü tarafından izin alınan tarih ve saatte, araçların gemiye yükleme işlemi başlar. Sevkiyatı yapılacak olan araçlar, Ro-Ro gemisine yüklenirken bazı durumlarda gemiye sadece dorse yüklemesi de yapılabilir
  • Yükleme işlemi gerçekleştirileceği tarih öncesinde, taşıyıcı firma ve gönderici firma arasında, araçların gemiye hangi şekilde yükleneceği, geniş ve uzun araçların hangi kısımlarının nasıl yükleneceği gibi konular hakkında gerekli görüşmeler yapılır ve fikir birliğine varılır.
  • Sonrasında her iki tarafta, anlaşma şartlarına göre hazırlıklarına başlar. Taşıması gerçekleştirilecek olan araçlar limana yanaştıklarında, öncelikle geminin kapakları açılır ve önceden belirlenen sıraya göre en güvenilir yöntemlerle yükleme işlemi tamamlanır.
  • Bu gemilerin arka kısımlarında da genellikle kapak sistemi bulunur. Bu kapaklar ve gemilere sonradan eklenen bölümler; özel donanımların ve soğuk zincir taşımacılığının da yapılmasına olanak sunar.

Dünyanın her yerine yük taşımacılığı yapan Integrated Service Solutions (ISS), uluslararası taşımacılıkta lider firmaların arasında yerini alır. Profesyonel ekip, mükemmel tedarik zinciri ile lojistik endüstrisinin her alanında müşterilerinde sağladığı güvenilirliği ve Avrupa standartları kalitesinde, hizmet anlayışı ile dikkat çeker. Siz de güvenli, ekonomik ve titiz bir çalışma anlayışı ile Ro-Ro taşımacılık hizmetinden yararlanmak için Integrated Service Solutions (ISS) ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 2022 Yılında En Çok Tercih Edilen Taşımacılık Türü

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!