Uluslararası Lojistik Hizmetlerinde Bu Hususlara Dikkat Edin!

Mayıs 20, 2022
ISS Global

Uluslararası lojistik, bir şirketin ürettiği malların dünyanın her yerine ulaştırması konusunda önemli bir rol oynar. Firmalar açısından uluslararası lojistik, hem ithalat hem de ihracat anlamında yaşamsal değer taşır. İş dünyasındaki en önemli endüstrilerden biri olan uluslararası lojistik konusu, ciddi anlamda karışık süreçler içerebilir. Bir malın A noktasından B noktasına ulaştırılması, farklı ülke sınırları devreye girdiği zaman birçok zorluğu, seçeneği ve karar verilmesi gereken durumları beraberinde getirir. Bununla birlikte uluslararası lojistik, nihayetinde gönderinizin bir uçtan diğer uca etkin, zamanında ve en az maliyetle ulaştırılmasını içerir. Bu nedenle, tedarik zinciri, lojistik, nakliye ile uğraşan herkesin, bu sektör hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olması önemlidir.

Uluslararası taşımacılık yapmak isteyen şirketlerin dikkat etmesi gereken bir dizi unsur vardır. Çoğu şirket, nakliye yöntemlerinin kombinasyonlarını sunabilen, bunun yanı sıra depolama hizmeti veren, deneyimli ve eğitimli bir ekibe sahip lojistik şirketleriyle çalışmayı tercih eder. İthalatçı ya da ihracatçı olarak sektör ihtiyaçlarınıza göre farklı kargo taşıma modlarına gereksinim duyabilirsiniz. İşinizi küresel çapta genişletmek için yola çıktığınızda, güvenilir, tutarlı ve profesyonel bir nakliye şirketiyle çalışmak, başarının belirleyici faktörü olabilir. Piyasada çok sayıda uluslararası lojistik şirketi var ve ilk bakışta hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek iş ortağını seçmek zor olabilir.

 

Uluslararası Taşımacılıkta Temel Nakliye Bilgileri

Yurtiçi gönderiler gibi, uluslararası gönderiler de bir varış adresinin yanı sıra bir çıkış adresi gerektirir.

Yurtiçi gönderilerin aksine, gönderim yaptığınız ülkeye bağlı olarak bu hedef adres, alıştığınız bir adres biçimine genellikle benzememektedir. Örneğin, Çin’deki konumlara gönderim, özellikle büyük bir şehirde olmayan bir bölgeye yapılıyorsa, doğrudan hedef adrese gidemeyebilir.

Bunun yanı sıra gönderinizin hangi yollarla gideceği de önemli bir faktördür. Kara yolu, deniz yolu, demir yolu, hava yolu gibi seçenekler tercih edilebilir. Yine bunlar arasında uygun kombinasyonlar da yapılabilir.

Uluslararası lojistikte gönderinizin için gerekli evrakların tamamlanması da önemli bir diğer hususu oluşturur. Gönderinin içeriği, hacmi, ağırlığı, türü, liman bilgileri, depolama bilgileri, vergi bilgileri birçok evrakın önceden tamamlanması gerekir.

Uluslararası ticaret, giderek küreselleşen ve birbirine bağlı bir dünyada konsolidasyon yapmak isteyen herhangi bir firma için gerekli bir adımdır. Ulaşım sektörü hiç olmadığı kadar interaktif hale gelmiştir. 

 

Uluslararası Lojistikte Taşımacılık Türleri

Intermodal taşımacılık üretim birimlerinden son kullanıcılara kadar bir yolculuğu tamamlamak için en az iki farklı taşıma modunu birleştiren seçenektir. Intermodal, kombine taşımacılık olarak da bilinir. Yükleme birimi yani konteyner, taşıma boyunca aynı kalır, bu nedenle bir moddan diğerine aktarımda malın elleçlenmesine gerek kalmamaktadır.

Multimodal taşımacılık ise, birçok farklı servis türünün kombinasyonunu içerebilir. Bu modda operasyonel süreç başından sonuna kadar tek bir taşıyıcı sorumluluğunda yürütülür. Gönderi için, varış noktasına kadar tek bir sözleşme düzenlenir. Bu mod, genellikle dökme yüklerde kullanılır.

Uluslararası lojistik alanında en yaygın iki mod bu şekildedir. Bunun yanı sıra farklı ulaşım modları içerin lojistik hizmetleri de değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmede en önemli kıstas; zaman, maliyet ve ihtiyaçlardır. 

 

Uluslararası Lojistikte Ürün Kısıtlamaları

Bir malın uluslararası olarak taşınması söz konusu olduğunda, hem firmalar hem de lojistik hizmet sağlayıcıları açısından katı düzenlemeler vardır. Bu düzenlemelere bağlı kalınması zorunluluktur. Bu düzenlemeler belirli maddeleri ve ürünleri, bazı bölgelere gönderemeyeceğiniz anlamına gelebilir. Özellikle hava ve deniz taşımacılığında bu kurallar çok hassastır. Yasaklı maddelerin ve ürünlerin listesi ise varış noktasına göre değişiklik gösterebilir.

Yasaklı ürünler adına net bir liste verilemese dahi genellikle şu gönderileri kapsar;

 • Alkol
 • Piller
 • Tehlikeli maddeler (zehirli ürünler ve yanıcı sıvı dahil)
 • Uyuşturucular (hem eğlence amaçlı hem de reçeteli)
 • Bozulabilir gıdalar ve mallar (teslimat tipine bağlı olarak)
 • Keskin nesneler

Elbette bu tip maddeler de uluslararası lojistik faaliyeti ile farklı ülkelere taşınabilir. Fakat bu ürünlerin taşınmasında daha katı ve özel kurallar vardır. Bir ürünün taşınması konusunda lojistik hizmet sağlayıcıları size yardımcı olacaktır. Bir ürünü yurt dışına göndermeye ya da yurt dışından getirmeye çalışmadan önce bu kuralların detaylarıyla araştırılması gerekir.

 

Uluslararası Lojistik Hizmetlerinde Gecikmeler

Uluslararası lojistik hizmetlerinde son derece can sıkıcı durumlardan biride mallarınız gecikmesidir. Bu gecikmeler uzman olmayan lojistik hizmet sağlayıcıları sebebiyle olabileceği gibi, farklı nedenlerle de olabilir. Özellikle, sıklıkla kullanılan deniz yolu taşımacılığında; arızalar, korkunç hava koşulları, limanda yaşanan problemler ya da beklenmedik şekilde rota değiştirilmek zorunda olunması gibi sorunlar gecikmelere yol açabilir. Uluslararası lojistik alanında uzman bir firma, bu tip sorunlar karşısında esnek ve deneyimli bakış açısıyla en kısa sürede çözüm sağlayabilir.

Bu tip gecikmeler karşısında sizin yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır. Buna karşın doğru bir lojistik firmasıyla çalışmanız, aksaklıkları minimum düzeye indirecektir.

 

Uluslararası Lojistikte İhracat ve İthalat Belgeleri

Uluslararası lojistik alanında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ithalat ve ihracat belgeleridir. Bu belgelerin tamamının doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. İthalat ve ihracat belgelerinde yer alan tutarsızlıklar ve eksiklikler, malın transferini engelleyecektir.

Belgelerde yaşanan eksiklikler ve tutarsızlıklar, ödeme sorunlarına yol açabilir. Bunun yanı sıra bu mallarınıza hükümetiniz ya da yabancı gümrük yetkililerince el konabilir. İthalat ve ihracat belgelerinin sayısı ve türü, gönderinin varış yerine göre değişiklik gösterecektir. Her ülkenin farklı ithalat ve ihracat düzenlemeleri olduğundan, tüm uygun belgeleri sağlamaya dikkat etmelisiniz.

Uluslararası lojistik alanında ithalat ya da ihracat yaparken gümrüklerde şu tip belgeler istenebilir;

 • Satın alma siparişi
 • Tedarik satış faturası
 • Konşimento veya hava yolu faturası 
 • Ürünlerin menşe belgesi
 • Giriş belgesi
 • Çeki listesi 
 • Ülke yönetmeliğine uygunluk belgeleri 

 

Uluslararası Lojistik Alanında Profesyonel Hizmet Sağlayıcıları

Uluslararası lojistik alanında taşımacılık yapmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken belki de en önemli husus deneyimli ve profesyonel bir hizmet sağlayıcı ile çalışmaktır. Profesyonel bir lojistik firması size birçok avantaj kazandırabilir. Bu avantajlardan başlıcaları şöyle sıralanabilir;

 • Başarılı ve deneyimli lojistik firması, güçlü bir iş bağlantısı ağı sunacaktır. Bu, bireysel nakliye projeniz için en iyi fiyatları almanıza, gönderilerinizin zamanında ve güvenli bir biçimde ulaşmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Lojistik hizmet sağlayıcıları, profesyonel düzeyde kişisel iletişim ve müşteri hizmeti sağlarlar; yalnızca işinizi değil, aynı zamanda profesyonel ilişkiyi uzun vadede de sürdürmek isterler. Açık ve dürüst bir çalışma ilişkisi sürdürmek sizin yararınızadır.
 • Lojistik firması, değerli kargolarınızın taşınmasından sorumludur. Bu sebeple güvenebileceğiniz bir şirket seçilmelidir. Tercihen iyi bir müşteri hizmetine ve sektörde köklü bir firma seçimi avantajlı olacaktır.
 • Profesyonel bir firma; uluslararası lojistik alanında temel hizmetine ek olarak; paketleme, sigorta, depolama konularında da yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra envanter yönetimi ve ithalat/ihracat belgeleri de dahil olmak üzere sürecin diğer yönlerinde de birçok faydayı dokunacaktır.

Sadece teslimat yapmakla kalmayıp aynı zamanda iş ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi de tanıyan bir lojistik firmasıyla ilişki kurmak, nakliye başarısının anahtarıdır. Tam olarak ne göndermek istediğiniz konusunda uzmanlaşmış bir lojistik şirketi bulmak çok önemlidir. Tüm bu sebeplerden ötürü, benzersiz aktarım ağını, profesyonel bir ekip ile birleştiren ISS Global Forwarding aradığınız lojistik firmasıdır. Dünyanın her yerine hizmet sağlayan Integrated Service Solutions (ISS) Global Forwarding, kendini işine adamış profesyonellerden oluşan ekibi, deneyimi ve esnek çözümleriyle müşterilerine lojistik endüstrisinin tüm alanlarında hizmet verir. Siz de uluslararası lojistik alanında kaliteli bir hizmet almak için ISS ile iletişime geçebilir ve profesyonel hizmet anlayışının tadını çıkarabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!