Nakliye Sigortası Nedir?

Temmuz 13, 2022
ISS Global

Nakliye sigortası göndericilere taşıma sırasında kaybolan, çalınan veya hasar gören kargoları için geri ödeme yapabilen bir güvenlik hizmetidir. Tanınan nakliye şirketlerinin sunduğu taşıma hizmetleri güvenilir olmasına rağmen, iletilen paketler kazara kaybolabilir veya hasar görebilir.  Dolayısıyla taşımacılık hizmetleri yaparken e-ticaret işletmelerinin tedbirli olmaları gerekir.

E-ticaret gönderileri hasar gördüğünde veya geciktiğinde alışveriş yapanlar yeni ürünler için hızlı yeniden gönderim bekler. Yahut telafi etmek adına iade veya indirimli gönderim maliyetleri sunulması da birer seçenektir. Bu durum, birçok e-ticaret işletmesinin hasarlı veya teslim edilmeyen paketlerinin bazılarının ücretini öz sermayesinden telafi etmesi gerektiği anlamına gelir. Kayıplarınızı cebinizden karşılamak yerine gönderilerinizi sigortalatabilirsiniz.

Nakliye Sigortası Nedir?

Nakliye sigortası nedir sorusunu sormak; sigorta maliyetleri ve hizmet genel değeri hakkında bilgi edinmek şeklinde ilerlemesi beklenen ürün sigortalatma sürecinin ilk adımıdır. En yalın haliyle nakliye sigortası, ürünlerin sevkiyat sırasında güvence altına alınması için koruyucu bir önlem anlama yöntemi olarak ifade edilmektedir. Nakliye sigortası malları tipik olarak; hırsızlık, hasar, uygunsuz kullanım ve daha birçok talihsiz duruma karşı koruyabilir.

Nakliye sigortası, gönderi teslimat adresine ulaşana kadar bu paketler için belirlenen mali sorumluluğu üstlenir. Özellikle bir ihracatçı, nakliye sürecinin teslimat aşamasında komplikasyon yaratabilecek sayısız adım ve aşamaya maruz kalabilir. Bu durumlar için bir güvenlik ağına sahip olmak paha biçilmez bir avantajdır. İhracatçı, doğru şekilde teslim edilmeyen malların bedelini öz sermayesinden karşılamak ve potansiyel geliri kaybetmek yerine nakliyecinin mali sorumluluk üstlenmesine güvenebilir.

Nakliye Sigortasının Faydaları Nelerdir?

Her gönderi bir hasar veya kayıp riski ile birlikte iletilir. Nakliye sigortası, sizi bu risklere karşı korur, herhangi bir kayıp durumunda tam teminat ve tazminat sağlar. Nakliye sigortasının ilk faydası ek güvence ve güvenlik sağlamasıdır. Bir işletmeyi yönetmek pek çok başka endişe içermektedir. Böylesi bir durumda sigorta hizmetinin teslimatları koruduğunu bilmek büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

İletimi sekteye uğrayan bir gönderinin nakliye masraflarında belirlenen bütçenin dışına çıkmanız ve ürünlerinizin hasarı veya zararı hakkında endişe etmeniz gerekmeyecektir. İkinci faydası ise daha iyi bir müşteri hizmeti sunabilmenize olanak sağlamasıdır. Yakın zamanda yapılan anket sonuçları, müşterilerin kötü bir teslimat deneyiminden sonra bir çevrimiçi mağazadan alışveriş yapma olasılığının düşük olduğunu göstermektedir. Kayıp ve hasarlı gönderiler kaçınılmazdır ancak ürünleri hızlı bir şekilde geri ödeyerek veya değiştirerek müşterilerinizi geri kazanabilirsiniz. Nakliye sigortası düzeltmeyi bir kayba uğramaksızın yapmanıza olanak sağlar. Üçüncü fayda ise daha az güçlük ve evrak işi gerektirmesidir. Düzenli olarak ürün gönderen işletmeler, merkezi bir sigorta sağlayıcı ile iş birliği yapmaktan yararlanabilir. Teslim alma maliyetini ve kapsamını hesaplamak ve her paket için evrakları bir daha doldurmak yerine, bir nakliye sigortası poliçesi düzenleterek belirli bir süre içindeki tüm gönderileri kapsatabilirsiniz.

Nakliye Sigortası Bedeli Nasıl Belirlenir?

Nakliye sigortası maliyetleri; gönderilen paketin türüne, gönderimlerin ne sıklıkta yapıldığına ve gönderinin değerine bağlı olarak değişim göstermektedir. Diğer yandan temelde tüm nakliye firmaları için nakliye sigortasının bedeli, sevk edilen ürün değerine bağlıdır. Eşyalar ne kadar değerliyse, paketin sigortalanması da o kadar maliyetli olacaktır.  Ayrıca sigorta hizmetlerinden faydalanmak istediğiniz ürünün sizin için maddi ve manevi değeri de mühimdir.

Nakliye sigortası yapılmasına değeceğini kararlaştırdığınız ürünleri; gönderinin spesifik özellikleri baz alınarak inceletmenizde fayda vardır. Aksi takdirde iletilen her ürüne sigorta yaptırmak fayda yerine zarara sebep olabilir. Nakliye sigortası, hasarın veya kaybın nasıl meydana geldiğine bakılmaksızın, tam nakliye değeri artı navlun miktarı kadar geri ödeme yapar. Sigorta poliçeleri bir taşıyıcıdan veya üçüncü şahıs bir sigortacıdan satın alınabilir. Poliçelerin gönderiler için tek seferlik olanları veya daha uzun vadeli özelleştirilmiş planlar şeklinde hazırlanmış olan versiyonları da mevcuttur.

Herkes nakliye sigortasını tercih edebilir. Ancak genellikle yüksek hacimli veya yüksek değerli paketler gönderen işletmeler tarafından kullanılan bir hizmet türüdür. Bu hizmeti tercih edenler arasında birinci sırada, müşteri siparişlerini göndermek için nakliyecilere güvenen e-ticaret mağazaları gelir. İkinci sırada büyük veya yüksek değerli ürünlerin üreticileri ve distribütörleri bulunur. Üçüncü sırada ise birden fazla taşıma modundan geçen uluslararası gönderileri olan işletmeler yer almaktadır. Bu işletmeler için her nakliye kazası tedarik zincirini bozar ve fazladan kaynak tüketir. Bir nakliye sigortası poliçesi bu kayıplara karşı korunmaya yardımcı olur.

Nakliyat Sigortası Genel Şartları Nelerdir ve Süreci Nasıl İşler?

Nakliye sigortası hizmetine başvuru yapan göndericilere; özellikle de yüksek miktarda değerli eşya gönderiliyorsa muhtemelen ödeme yapılacaktır. Poliçede yer alan ibarelere uygun seçim ve davranmak da sigortanın geçerliliği için önemli bir unsurdur. Nakliyat sigortası yaptırılmadan evvel gönderici tiplerine göre nakliyat sigortası genel şartlarına genel olarak değinilmelidir.

İlk tip sıradan göndericilerdir. Bir mektup veya paket gönderen ortalama bir gönderici, öğeler özellikle değerli olmadıkça genellikle nakliye sigortasına ihtiyaç duymaz. İkinci tip ise ticari nakliyecilerdir. Onlar sürekli olarak değerli ürünler gönderir. Daha yüksek sipariş hacmi, paketlerinizin bir kısmının sonunda kaybolacağı veya hasar göreceği anlamına gelir. Ürünleriniz ne kadar değerliyse, o kadar çok kaybedersiniz. Çok pahalı ürünler gönderen e-ticaret işletmeleri için nakliye sigortası olmadan gönderim yapmak hiç de kolay olmayabilir. Bir paketin kayıp veya hasarlı olduğu bildirildiğinde geri ödeme almak için nakliyecinize veya sigortacınıza bir talepte bulunmanız gerekmektedir. Akabinde öğelerin değerini kanıtlayan belgeleri göndermeniz gerekecektir.

Taşıyıcı, kaybolan veya çalınan bir ürünü aramak zorunda kalabilir ve bu durum ortalama 10 iş günü kadar sürebilir. Aksi takdirde, taleplerin işlenmesi genellikle yalnızca birkaç gün sürer. Hem sıradan hem de ticari nakliyeciler için kural aynıdır, nakliye sigortasına ihtiyaç olabileceği düşünülüyorsa hizmet alınmalıdır. Paket sigorta düşünülecek kadar değerliyse, bir şeyler ters giderse bu küçük yatırım potansiyel zararı önleyecektir.

Nakliyat Sigortası Teminat Dışı Kalan Haller Nelerdir?

Çevrimiçi satışlardaki artışla birlikte, e-ticaret işletmeleri ve çevrimiçi tacirlerin kendi avantajlarına kullanmaları için nakliye sigortası seçeneklerinde bir artış gözlemlenmektedir. Nakliye sigortasının kapsadığı durumlar, seçilen hizmet poliçesine ve lojistik firmasına göre büyük ölçüde değişiklik gösterecektir. Tipik olarak teslimat gecikmeleri, mal hasarı veya teslimattan önce meydana gelen nakliye hataları gibi satıcının kontrolünde olmayan olayları kapsar. Genel olarak nakliyat sigortası teminat dışı kalan haller, kısaca bu maddeleri içermeyen durumlardır. Ürün çok dikkatli bir şekilde paketlenmedikçe, sigorta hizmetleri tazminat ödemeyi reddedebilir. Aslında bilinen bir firma ile nakliye sigortası imzalamak sizi güvenceye alacak en önemli husustur. Lojistik alanında lider firmalar arasında olan Integrated Service Solutions (ISS), etik değerlerine bağlı çalışma prensipleri ile 100’den fazla ülke ile başarılı tedarik hizmetleri sunmaktadır. Nakliye sigortası alanında da güvenilir bir bakış açısı ve profesyonel bir takımla Integrated Service Solutions (ISS); Türkiye’de İstanbul, İzmir, Mersin, İskenderun, Gaziantep de bulunan fiziki ofisleri ile hizmetinizdedir. Siz de ürününüzün emin ellerle ve zamanında teslim edilmesi amacıyla Integrated Service Solutions (ISS) ile en uygun nakliye sigortası anlaşması seçenekleri için iletişime geçebilir ve size özel sigortalama tekliflerden dilediğinizi seçebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!