Özel Kargo Nedir, Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Ağustos 8, 2022
ISS Global

Herhangi bir malzeme, ürün ya da eşyanın bir noktadan alınarak diğer bir noktaya teslim edilmesi işlemine kargo taşımacılığı adı verilmektedir. Kargo taşımacılığı, kargoların sahip olduğu ağırlık, hacim, teslim alınan yer ile gönderileceği yer arasındaki uzaklık baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Kargo taşımacılığı farklı noktalar göz önünde bulundurularak deniz yolu ile, demir yolu ile ya da hava yolu ile gerçekleştirilmektedir. Kargo taşımacılığı yirminci yüzyıl başında posta taşımacılığı ile başlamıştır. Kargo taşımacılığı sektörel anlamda günümüzde sahip olunan teknolojik imkanlara da bağlı olarak gelişmeye devam etmekte olan bir sektördür. Kargolar genel kargolar ve özel kargolar olarak kendi içerisinde bazı kategorilere ayrılmaktadır.

Özel Kargo Nedir?

Herhangi bir özel depolama işlemine gerek duyulmadan gerçekleştirilen genel kargo teslimi tipinin yanı sıra kabul, yükleme, boşaltma, teslim ve de depolanma gibi süreçler içerisinde titizlik gerektiren ve özel bir işlem uygulanması gereken kargolar özel kargo olarak adlandırılmaktadır. Özel kargoların tesliminde hava yolu tercih edilmektedir. Hava yolu ile teslim işlemi gerçekleştirilen kargolar, daha yüksek maliyetli olsa da hızlı bir teslimat imkanı sunması bakımından tercih edilebilir bir özelliğe sahiptir. Özel bir niteliğe sahip olan kargoların taşınma süreci içerisinde dikkat edilmesi lazım gelen bazı kurallar bulunmaktadır.

Özel Kargo Gönderimi Hangi Ürünleri Kapsamaktadır?

Özel kargoların teslimat süreci boyunca gerçekleştirilen işlemlerin titizlik ile yapılması gerekmektedir. Özel kargolar sahip olduğu özelliklere bağlı olarak kendi içerisinde gruplara ayrılmaktadır.

  • Bozulabilme İmkanına Sahip Olan Bitki ya da Gıda Maddeleri: Çeşitli sebze ve meyve, et, balık, yumurta, çiçek, çeşitli canlı bitki türleri gibi ürünleri kapsamakta olan özel kargolardır. Bu gibi bitkiler ve gıda maddeleri doğru olan çevre koşulları sağlanmadığı zaman bozulmanın görülebileceği maddelerdir. Bu nedenle ürünler üzerinde özellikle ısı kontrolü gibi gerekli kontrollerin yapılması ve herhangi bir olumsuz durum oluşmadan teslim işleminin gerçekleştirilmesinin sağlanması bozulma imkanına sahip olan ürünler için önemli bir durumdur.
  • Canlı Hayvanlar: Canlı hayvanların taşınması işlemi için büyük bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Canlı hayvanların taşınacağı ünitenin üzerine yapıştırılacak olan etiketlerin doğruluğu önemli bir noktadır. Aynı zamanda ünitenin IATA Canlı Hayvan Düzenlemeleri’ne uygun olması bu özel kargo taşımacılığı içerisinde gerekmekte olan bir durumdur. IATA’ya göre bazı hayvan türleri ıslak kargolar şeklinde de değerlendirilebilmektedir. Canlı hayvan taşımacılığında yalnızca sağlıklı olan hayvanların taşınması kabul edilmekte olan bir durum olarak görülmektedir.
  • Islak Kargolar: Sıvı üretme potansiyeline sahip olan özel kargo türüdür. Kargo üzerinde sıvı üretme gibi bir durumun oluşmaması için taşıma içerisinde özen gösterilmesi gerekmektedir. IATA’ya göre bazı hayvan türleri ıslak kargolar kategorisine girmektedir. Bu tip özelliklere sahip olan kargoların, uygun şartlar içerisinde taşınması ve üzerine doğru etiketler yapıştırılması gerekli olan bir durumdur.
  • Değerli Kargolar: Değerli kargolar altın, gümüş, inci, platin, pırlanta, elmas gibi değerli kabul edilen madenleri, para, hisse senedi, çek defteri, banka kartı, kredi kartı gibi maddi bir değere sahip olan ürünleri ya da sanat eseri niteliği taşımakta olan ürünleri kapsayan özel kargolardır. Değerli kargolar hassa kargo kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir. Bu gibi kargoların kalın kumaş gibi herhangi bir dış etkiden zarar görmeyecek vaziyette doğru bir şekilde ambalajlanmış olması uygun bir teslimat işlemi gerçekleştirilmesi için önemli bir noktadır.
  • Ağır Kargolar: Makine aksamı, otomobil ya da otomobil parçaları, uçak parçaları gibi ağır yükleri kapsamakta olan özel kargolardır. Bu tip ürünlerde ürüne herhangi bir zarar verilmeden uygun bir şekilde taşınma, yüklenme ve teslim işlemlerinin yapılması önemli bir durum olarak görülmektedir.
  • Medikal Kargolar: İlaçların yapımında kullanılacak olan çeşitli maddeler, ilaçlar, serumlar ve aşılar, medikal cihazlar gibi çeşitli medikal ürünleri kapsamakta olan özel kargolardır. Özel bir ortamda muhafaza edilmesi ve ürünlerin zarar görebileceği çeşitli dış etkilerden korunması gereken kargolardır.
  • Diplomatik Kargolar: Devletler ya da yurt dışı temsilcilikleri arasında gerçekleştirilen gönderileri kapsayan özel kargolardır. Özel bir şekilde paketlenmesi gerekmekte olan bir özel kargo türüdür.
  • Cenaze Kargoları: Sevkiyat işlemleri içerisinde öncelikli bir niteliğe sahip olan kargolardandır. Cenazenin sağlam bir tabuta konmuş olması önemlidir. Bunun gibi pek çok kurala uyularak gerçekleştirilmesi gereken cenaze kargolarının dışardan gelebilecek herhangi bir hasar durumuna karşı korunması gerekmekte olan bir durumdur.

Bu gibi özel kargo gönderimi süreci içerisinde her aşamanın hassasiyet ile takip edilmesi, çeşitli evrak işlemlerinin gerçekleştirilmiş olması, kargonun dış etkilerden korunması, herhangi bir değer kaybı yaşanması olayının önüne geçilmesi, yürürlükte olan çeşitli uygulamaların dikkate alınması ve de güvenli bir şekilde teslimat işleminin gerçekleştirilmesine ayrı bir özenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Özel Kargo Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Hava yolu ile gerçekleştirilmekte olan taşımacılık içerisinde gönderimi en çok yapılan kargo türü özel bir niteliğe sahip olan kargo taşımacılığıdır. Hava yolu ile gerçekleştirilen kargo taşımacılığı, deniz yolu taşımacılığı ya da demir yolu taşımacılığı gibi diğer kargo taşımacılığı türlerine oranla daha hızlı ve de güvenilir bir teslim imkanı sunmaktadır. Bu durumun yanı sıra daha pek çok avantaj sağladığı da bilinmekte olan bir durumdur. Bu gibi durumlara bağlı olarak da maliyette bir yükselme görülebilmektedir.

Özel kargo taşımacılığında taşınacak olan ürün, eşya ya da malzemenin yapısına uygun imkanlar oluşturulması önemli bir noktadır. Aynı zamanda da özel kargoların yurt dışına yapılacak olan teslim işlemlerinde ülkelerin herhangi bir kısıtlama yapıp yapmadığına dikkat edilmesi de gerekmektedir. Bu gibi kurallar dahilinde bir işlem gerçekleştirilmesi özel kargoların sağlıklı bir şekilde teslim edilebilmesi açısından önemli bir durum olarak görülmektedir.

Özel Kargo Ücretleri Neye Göre Belirlenmektedir?

Özel kargo ücretlerini belirleyen pek çok detay vardır. Kargo ücretleri belirlenirken firmalar tarafından bazı önemli noktalar göz önünde bulundurulmakta ve buna göre bir işlem gerçekleştirilmektedir. Göz önünde bulundurulan bu noktalara göre de teslim edilecek olan kargoların fiyat aralıkları belirlenmektedir.

Özel kargo ücretleri, kargoya verilecek olan ürünün teslim alındığı ve teslim edileceği nokta arasında yer alan kilometre uzaklığına, gönderilecek olan ürün sayısına, ürünün sahip olduğu ağırlığa ve de ürünün sahip olduğu hacme göre değişim gösterebilmektedir. Kargo ücretleri kargonun teslim edileceği noktaya ulaşımı esnasında kullanılan taşımacılık türüne göre de değişebilmektedir. Aynı zamanda özel kargolarda kargo şirketi tarafından sunulan ek hizmetler de bulunmakta ise bu hizmetlerden yararlanmak da ücretlendirme üzerinde bir etki yaratabilmektedir.

Özel kargo taşımacılığı içerisinde herhangi bir sorun yaşanmadan teslim edilmesi için güvenilir kurumları tercih ediyor olmak önemli bir durum olarak görülmektedir. Lider lojistik firmaları içerisinde yer almakta olan ve de 100’ün üzerinde ülkede taşımacılık faaliyeti gerçekleştiren Integrated Service Solutions (ISS), profesyonel kadrosu ve ekonomik hizmet standardı ile hizmet sunmaktadır. Integrated Service Solutions (ISS) paketleme, depolama ve de gümrük işlemlerinde güvenilir bir hizmet imkanı sunar. Siz de güvenilir ve de tam zamanında hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek olan özel kargo gönderimi için Integrated Service Solutions (ISS) firması ile iletişime geçebilir ve profesyonel taşımacılık imkanından yararlanmayı tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!