Türkiye’de Lojistik

Ekim 3, 2022
ISS Global

Türkiye’de lojistik günden güne gelişim gösterirken lojistik kavramına olan ilgi ve merak da artış göstermiştir. Lojistik ihtiyaç duyulan ürün ya da maddelerin doğru yere doğru koşullar altında talep edilen süre içerisinde iletilmesini kapsayan bir hizmet türüdür. İlk ortaya çıkış hikayesinde askeri alanlarda kullanılan bu hizmet Yunanistan’da doğmuştur. Sonraki dönemlerde farklı ülkelerin farklı sektörel ihtiyaçlarına göre gelişim göstererek bugünkü halini almıştır. Türkiye’de lojistik sektörü belirli sınırları olan bir rekabet ortamı oluşmasını sağlamıştır. Bu durum hizmetin farklı avantajlı taraflarının ortaya çıkartılmasını da sağlamıştır. Türkiye’de özellikle son otuz yılda büyük bir yükselişe geçtiği bilinen lojistik sektörünün ekonomiye olan etkileri de göz ardı edilemez bir hal almıştır. Türkiye’de lojistik yükselişe geçerken avantajları da günden güne artmıştır. Bu avantajlar arasında kaliteden hıza, güvenlikten kapasiteye kadar birçok farklı kategori oluşumu da yer almaktadır. Bu sektör daha ileri aşamalara da kolayca adapte olabilmek için gelişime, değişime ve araştırmaya açık olmalıdır. Türkiye’de lojistik operasyon sorumlularının, depolama planlamacılarının, depolama bekçilerinin ve görevlilerinin, araştırma geliştirme personellerinin ve daha birçok iş kolunun ilgi alanıdır. Bu sektörde doğru akışın sağlanması için gerekli olan unsur doğru bir iş bölümüdür. İş bölümü herkesin eşit yük ile çalışmasını değil, herkesin sahip olduğu görevi doğru bir şekilde yerine getirmesi ile gerçekleşir. Bu sayede Türkiye’de lojistik aşamaları amacına uygun bir şekilde tamamlanır.

Lojistik Üssü Nedir? Türkiye’deki En Büyük Lojistik Üssü

Türkiye’de lojistik denince akla gelen ilk kavramlardan bir diğeri de lojistik üssüdür. Bu lojistik üslerinde çeşitli faaliyetler yürütülür ve bu faaliyetler yerel ve ulusal kanallara bağlı olarak gerçekleştirilir. Türkiye’de yer alan üsler de bu anlamda çalışmalarını titizlikle yürütmekte ve gerekli araştırmaların iyileştirme odaklı senaryolaştırılmasıyla geliştirilen yapılardır. Türkiye’nin en büyük lojistik üssü içerisinde gerçekleşen tüm aşamaların genel adı ise operasyondur ve operasyonlar çok yönlü olarak yapılandırılabilir. Bu da hizmet seçenekleri sunumunda farklılaşmaya gidilmesine yardımcı olur. Lojistik sektörü son dönemde iş istihdamı konusunda da büyük adımlar oluşmasına zemin hazırlamıştır ve bu durum gerek eğitimde gerek pozisyon gelişimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’de lojistik için en önemli ilerleme kaydı hızın doğru yöne ve doğru ölçüde kullanılmasıyla gerçekleşir. Pratik çözümler ve yatırımlar olması gereken zaman aralığı içerisinde gerçekleştirilmelidir. Bu durum beraberinde güvenli teslimatı ve güvenilir hizmeti de getirmektedir. Türkiye’de lojistik doğru ilerleme ve planlama ile birçok farklı iş kolunun yardımcısı haline gelmiştir. Uluslararası çözümler ve iletişimler de doğru odaklı yapıldığı takdirde lojistik içerisindeki tüm operasyon kollarının olması gerektiği şekilde ilerleyebilmesini sağlayacaktır. Türkiye’de lojistik en küçük yapıların tedarik zinciri aşamalarının bile büyük operasyonlar ile emniyetli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine zemin hazırlar. 

Türkiye’de Lojistik Sektörü Neden Önemlidir?

Türkiye’de lojistik çözüm üretici, yoğun planlamaları yürütücü, geliştirici, farklı, akıllı, yetenekli ve resmi bir ekip çalışması ile yapılandırılmalıdır. Türkiye’de lojistik sektörünün önemi tüm alım, satım ve gönderim işlemlerinin doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için oldukça gerekli bir iş kolu olmasıdır. Türkiye’de lojistik sanayinin gelişmesi ve farklı pazar alanlarının da ortaya çıkmasıyla eskisinden çok daha fazla önemli olan bir sektör haline gelmiştir. Endüstri alanlarının ihtiyaç duyduğu tüm teslimat gereksinimleri çift yönlü olarak lojistik sektörü tarafından karşılanmaktadır. Çünkü büyük endüstriyel faaliyetlerde alımı ve satımı gerçekleştirilen materyaller çok sayıda, ağır, çok mesafeli alanlarda bulunurlar. Türkiye’de lojistik bu anlamda gelişime açık bir sektördür ve yeni ortamlara ayak uydurabilecek tüm diğer sektörlere de yardımcı görevinde bulunur. İthalat bu iş kolunun uzmanlaşılan bir alanıdır. Aynı zamanda Türkiye’de lojistik ihracatın da birçok farklı gereksinimini gerçekleştirmektedir. Bu iki alanda da göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus doğru bir araştırma sürecidir. Hizmet kalitesi lojistiğin bu araştırmaları ve araştırmalarının meydana getirdiği gelişmeler ile artmaktadır. Bu artış olumlu yönde olmalı ve birçok farklı sektörün ihtiyaçlarına da cevap vermelidir. Süreç takibi ise operasyondan sorumlu olan yetkililer tarafından yapılır ve ilk aşamadan son aşamaya kadar detaylı olarak raporlandırılır. Nakliye de bu aşamaların ortaya çıkardığı bir farklı süreçtir ve hangi koşullar altında nasıl olması gerektiğine de operasyon yetkilileri karar vermektedir.

Türkiye’de Lojistik Süreçleri

 Türkiye’de lojistik çok hızlı gelişen çok büyük bir sektördür. Bu sektörde çalışan elemanlarda hizmet yönüne uygun olan nitelikler aranmaktadır. Genel nitelikler ise çözüm odaklı olmak, iş bitirici olmak ve pratik olmak gibi özelliklerdir. Türkiye’de lojistik alanında bilgili bir kadro ile ekip çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmalar da titizlikle yürütülmelidir. Lojistik sektörünün tanınması ve tanıtılması için de gerek çalışanlarda gerek eğitim sürecinde ve aşamaların yürütülmesinde doğru adımları atmak önemlidir. Türkiye’de lojistik alanında danışmanlık ile çalışma olanakları da mevcuttur. Bu durumda doğru nitelikte elemanın doğru pozisyonda kullanılması, doğru iş çözümlerinin üretilmesi gibi çalışmalar yapılır. Ayrıca araştırma, geliştirme, iyileştirme ve diğer birçok olumlu adım bu danışmanlık özelliklerinin kullanımları ile gerçekleşir. Bu iş kolu gerekli istatistiklerin toplanarak raporlanmasına yardımcı olmaktadır. Türkiye’de lojistik için istatistik kayıtları büyük bir önem taşır. İstatistiklere bağlı ilerleme, doğru ilerleme olarak kabul edilir ve analiz gücünün getirileri sayesinde doğru teslimatlar gerçekleştirilir. Taşıma ve depolama doğru istatistiklerin, doğru eğitimin ve doğru danışmanlığın bir sonucu olarak yerine getirilir. Ayrıca lojistik sektöründe gümrük kuralları, rutin gümrük işlemleri ve ambalajlama gibi birçok farklı iş kolunun önemi de büyüktür. Bu alanlar farklılıklar içerdiği için her bir kategoride ilgili uzman kişiler görevlendirilir. Lojistik sektöründe yürütülen operasyonların son basamağı olarak da dağıtım kabul edilir ve dağıtımın sonlanmasıyla birlikte operasyon da tamamlanmış olur.

Türkiye Lojistik Sektöründe Bir Dünya Devi: ISS

Türkiye’de lojistik alanında öncü bir firma olan ISS, aynı zamanda dünya firmaları ile de rekabet halinde olan dev bir firmadır. Havayolu taşımacılığında, denizyolu taşımacılığında ve hatta karayolu taşımacılığında da akla gelen ilk firmalar arasında yer alır. Türkiye’de lojistik iş kolunun gelişiminde büyük bir rol oynayan ISS farklı yaklaşımları ve yenilikçi tavrı ile rakiplerinden ayrılmaktadır. Ayrıca Türkiye’de lojistik işlemlerinde gerçekleştirilen bir diğer faaliyet de proje taşımacılığıdır. Proje taşımacılığı yurt içinde ve yurt dışında çok büyük ölçülere sahip olan parça ve yapıların taşınması sağlanır. ISS, bu operasyonları uzman kadrosunun yardımıyla gerçekleştirir ve alanında uzman personeller operasyonun başından sonuna kadar tüm adımları belirli raporlar ile hizmeti sağladıkları firmaya bildirirler. Türkiye’de lojistik denince ISS’nin öne çıkmasının bir diğer nedeni de doğru iletişimdir. Doğru iletişim birbirini doğru anlamak olarak ifade edilebilir. Bu sayede istenen hizmet türü ve sağlanan hizmet kalitesi doğrusal olarak ilerlemektedir. Ekonomik ve güvenilir hizmet sayesinde kapladığı alan, gideceği yön ya da mesafe, ağırlığı ne olursa olsun yüklerin olması gerektiği şekilde nakliyesi gerçekleşir. Sizler de yasalara uygun bir şekilde gerçekleştirilen, son derece profesyonel risk yönetimi imkanına sahip olan bir lojistik hizmetinden yararlanmak istiyorsanız ISS ile hemen şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!