Havayolu Taşımacılığı Avantajları Nelerdir?

Ocak 19, 2021
ISS Global

Kargo veya taşımacılık işlemi, herhangi bir ürünü belli bir yerden istenilen konuma ulaştırma eylemidir. Sağlıklı koşullar altında, belirlenen zaman aralığında gerçekleştirilmesi gereken bu işlemler teknolojinin gelişmesiyle birlikte oldukça gelişir. Gelişen sektör ile birlikte insanların hayatlarını kolaylaştırmak adına pek çok alternatifi bulunan taşımacılık; karayolu, denizyolu ve havayolu seçenekleri kullanıcıların seçimine sunulur. Hız ve emniyet açısından oldukça avantajlı olan havayolu taşımacılığı genellikle kıtalar arası işlemlerde tercih edilir. Her sistemde olduğu gibi avantajları ve dezavantajları bulunan havayolu taşımacılığı işleminde de taşınması istenen yüklere ve katedilmesi gereken yola göre seçim yapılmalıdır.

Havayolu Taşımacılığı Nedir?

En basit şekliyle “Havayolu taşımacılığı nedir?” sorusunun cevabı teslimat sürecinin uçak, helikopter, jet gibi havayolunda kullanılabilen taşıtlar ile tamamlanmasıdır. Özellikle uzak mesafeler için hız konusunda büyük avantaj sağlayan bu yöntem, bozulabilir kargoların muhafaza edilmesine ve piyasa değerlerinin korunmasına yardımcı olur. Ülkeler arasında gerçekleştirilmesi gereken hızlı ticaret anlarında havayolu taşımacılığı iyi bir seçenek olur. Hızlı ve ekonomik çözümler sunan havayolu taşımacılığında avantajlar ile birlikte dezavantajlar da yer alır. Tüketicilerin seçimlerine göre tercih edilen bu yöntemde hava koşulları da süreç için önem taşır. Doğru planlama ile titizlikle yürütülmesi gereken teslimat sürecinde rüzgarın yönü, hava durumunun doğuracağı sonuçlar dikkate alınır. Meteorolojik verilerden yararlanılarak yürütülen bir dizi işlem sonrasında hızlıca teslim edilen yükler müşterilerine ulaşır.

Havayolu Taşımacılığının Avantajları Nelerdir?

  • Müşterilerinin hız beklentisini üst düzeyde karşılayan havayolu taşımacılığının bunun yanında pek çok artısı bulunur. En önemli avantajlarından olan hızlı taşıma ile envanter maliyetinin azalmasına katkı sağlayan sistem, güvenlik anlamında da beklenen performansı sergiler.
  • Pek çok ülkenin tercih ettiği havayolu taşımacılığı avantajlarından birisi de hassas yükleri hasarsız biçimde taşıma olanağı sunmasıdır. Yurt dışından temin etmek istediğiniz hassas bir dijital ürünü havayolu taşımacılığının sunduğu konforlu yolculuk imkanıyla hızlı şekilde teslim alabilirsiniz.
  • Gümrük işlemlerinde kolaylaştırılmış prosedürlerle ilerleyen bu taşımacılık sistemi hızlı işleyen lojistik sistemi sayesinde esnek planlama avantajı sunar.
  • Yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldıran uçak kargo sistemi ülkeler arasındaki ticarette sıklıkla tercih edilir. Bozulma riski olan ilaç, aşı gibi tıbbi malzemeler ile birlikte acil ulaştırılması gereken parçalar uçak kargolar ile gönül rahatlığıyla teslim edilir.
  • Gelişen lojistik sektörü ile artık sadece havaalanından havaalanına ulaştırma sunmayan bu taşımacılık sistemi; kapıya kadar teslim etme, ambalajlama, gümrükleme, depolama gibi hizmetler de sunabilir.

En ekonomik çözümlerden olan havayolu taşımacılığı her sistemde olduğu gibi olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte sunulur. Avantajları çoğu koşulda daha üstün konumda olsa da yüklerin emanet edileceği sistemin her yönünü bilmek kullanıcılar için ideal çözümler sunar. Uçak yakıtlarının pahalı olması nedeniyle birim taşıma maliyeti yüksek olan bu yöntemde bütçe konusu titizlikle ölçülmelidir. Uzun mesafelerde tercih edilen havayolu taşımacılığında genellikle küçük hacimli ve kıymetli parçalar taşınır. Çok ağır yüklerin taşınamaması ise bir diğer dezavantaj olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Hava kargo sistemindeki yük taşıma sınırı uçakların yük taşıma kapasitesi ile orantılı olarak işler. Genel olarak maliyeti yüksek olan sistem, hız ve güvenilirlik söz konusu olduğundan lojistik sektöründe hızla gelişen taşımacılık sistemleri arasında yer alır.

Havayolu Taşımacılığı Özellikleri Nelerdir?

  • Havayolu taşımacılığında hesaba katılması gereken pek çok unsur bulunur. Kullanılacak uçakların yük kapasitesi, birim maliyet, boş koltuk kalıp kalmaması gibi detayların yanı sıra taşımanın yapılacağı gün ve saat aralıklarındaki hava durumu da bir hayli önem taşır. Meteorolojik koşullar nedeniyle geciken veya iptal edilen uçuş faaliyetleri olabilir. Meteorolojik takipler yapılarak planlama yapılması uçuşun sağlıklı biçimde yapılması için gerekli bir husustur.
  • Dünya geneline yayılan havayolu sistemleri kaliteli elleçleme olanağı sunar. Planlı ve tarifeli kargo hareketleri ile hassas yükler ile birlikte çabuk ulaştırılması hayati önem taşıyan parçalar bu yöntemle müşterilere iletilir.
  • Genellikle toplu olarak sunulan sistem etkili pazar bölümlendirmesi ile müşterilerin ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılar.
  • Dünya bazında tüm ülkelerin kullandığı sistem ülkeler arası ticarette etkin rol oynar. Şehirlerarası ulaşımda ise oldukça hızlı bir performans sergileyen havayolu taşımacılığı gecikme riskini minimuma indirir.

Dünya genelinde kargo hizmetlerinin %8’i havayolu ile sağlanırken karayolu ve denizyolu ile birlikte yürütülen taşımacılık işlemleri milyonlarca insanın işlerini kolaylaştırır. Tehlikeli maddeleri taşımak için en güvenilir yöntem olan havayolu taşımacılığı özellikle kimya endüstrisinde sıklıkla tercih edilir.

Özel ve genel kargolar olarak iki kategoriye ayrılan kargolar havayolu taşımacılığında ihtiyaca bağlı olarak planlama içerisine alınır. Depolama veya özel bir hizmet gerektirmeyen kargolar genel kargolar arasında yer alır ve genellikle tehlikeli madde, bozulabilir gıda sınıfına girmeyen ürünler bu kategoride yer alır. Özel kargolar ise özel hizmet veya depolama gerektiren parçalardır. Etiketlenme, kabul edilme, depolama, yükleme işlemlerinde özel kurallar uygulanan özel kargoların istiflenmesinde de hassas kurallar yer alır. Tehlikeli maddeler ve bozulabilir gıdalar bu kategoride yer alan ürünlerden olarak özenle taşınır.

Her geçen gün gelişim basamaklarını hızla tırmanan uçak ve havayolu taşımacılığı sistemi yüksek teknoloji ile kullanıcıların hayatını kolaylaştırır. Her bölgede veya her şehirde bulunan havaalanları ulaşım açısından sağladığı avantajları lojistik sektörüne de taşıyarak kargo alanında da avantajlı imkanlar sunar. Teslimatın daha hızlı ve güvenli yapılmasının yanı sıra hız söz konusu olduğunda maliyetin makul fiyatlarla sunulduğu bu sistem, daha seri şekilde çalışmak isteyen müşterilerin tercihi olur. Havayolu taşımacılığında lojistik sektörünün öncü firmalarından olan Integrated Service Solutions (ISS) ile iletişime geçerek ürünlerinizi güvenle en kısa zamanda dünyanın her yerine ulaştırabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!