Proje Taşımacılığı Nedir?

Ağustos 23, 2021
ISS Global

Genel anlamda proje taşımacılığı ağır ve yüksek hacimli büyük projelerin taşımacılığına verilen isimdir. Özel özveri ve yüksek dikkat isteyen bir lojistik hizmetidir. Özellikle diğer taşımacılık hizmetleri arasında hem taşınan hizmet hem de bu hizmeti satın alan kişiler için büyük bir potansiyel yaratır. Bu yaratılan potansiyel haliyle ortaya beklenti, bunun yanında bu beklentilere cevap olması gereken belli başlı maddeler ortaya çıkartır. Bu maddeleri sizler için aşağıda cevapladık.

Proje Taşımacılığında Neler Taşınabilir?

Proje taşımacılığında iş kuruluşu ve sürdürebilirliği sağlayacak taşınmazlar denilen üretim alanında olan ürünler ve hammadde taşınmaktadır. Bu ürünler üretim ağını güçlendirecek veya bir projeyi hayata geçirecek ürünler olmaktadır. Örnek vermek gerekirse eğer; bir enerji santrali veya su arıtma tesisi için gerekli ürünleri sizin adınıza yurt içinden veya yurt dışından sizlere ulaştırmayı amaçlar. Bu gibi taşımacılık hizmetlerinin en önemli noktası hem takip edilebilir hem de hizmetin elinizde hızlı olabilmesi istenmektedir. Peki bu proje lojistiği yapılabilen ürün ve hizmetler nelerdir gelin birlikte göz atalım.

 1. Enerji santralleri için gerekli boru, tel ve aküler.
 2. Fabrika kuruluşlarında kullanılan panel, üretim bantları ve asansör sistemleri.
 3. Havalandırma sistemleri, soğuk ve şok odaları.
 4. Prefabrik ev ve işletme için gerekli büyük yapılı panel ve çelik destek üniteleri.
 5. Doğalgaz, fiber internet ve su hatlarını sağlayan büyük boru yapıları.
 6. Su arıtma tesisi motor ve pervaneleri.
 7. Gaz, buhar ve güneş panelleri/tribünleri.
 8. Isıtma ve soğutma kazanları.
 9. Kömür, doğalgaz gibi çoklu üretim ağına yarayan sanayi tipi fırınlar.
 10. Otelcilik, havuz ve endüstriyel mutfak için gerekli malzemeler.
 11. Basınç/tank odaları.

Bir üretim veya hizmet tesisine can verecek tüm ürünler proje taşımacılığı adı altında taşınabilmektedir.

Proje Taşımacılığı Neden Önemlidir?

Bir iş fikrini ortaya çıkartan birçok sebep ve arz-talep ilişkisi tabi ki vardır. Piyasa analizi, rekabet koşulları ve ürünü erişilebilirlik gibi belli başlı maddeler göze çarpmaktadır. Büyük çaplı ve kitlelere hizmet edecek bir proje geliştirme aşamasında ülkemizde en sık görülen problem kesinlikle üretilen üründen önce bu ürünü üretecek alt yapı ve üretim tesisini kurmak. Bu nedenle proje taşımacılığı yüksek önem ve dikkat isteyen bir koldur. Alanında uzman ve benzer süreçleri yüksek başarı oranı ile yönetmiş firmalar tarafından yapılmalıdır. Proje taşımacılığı süreçleri sadece karayolu, havayolu veya denizyolu ile yürütüldüğü gibi birden fazla yol ile de gerçekleştirilebilir. Deniz aşırı ülkelerden verdiğiniz proje malzemeleri denizyolu ülkeye getirilip, karayolu ile istediğiniz noktaya ulaştırılabilir. Bu da birden fazla yolu birleştirdiği için daha fazla dikkat ve koordinasyon isteyen bir durum olarak göze çarpar.

Proje Taşımacılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler Noktalar?

Proje taşımacılığı da diğer taşımacılık/lojistik hizmetleri kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konu başlığıdır. Ancak diğer taşımacılık ağlarından ayıran en önemli başlık “AR-GE” konusudur. Gelişen, değişen ve modernleşen projelere hizmet vermek, gerekli ekipman ve araç teminini elde etmek oldukça önemlidir. Taşınacak ürünler, projeler ve hizmetler sürekli değişkenlik göstermektedir. Bu durumun ortaya çıkartacağı sorunlar öngörülmeli ve süreç içinde sorun yaratmadan çözüm yolu senaryosu belirlenmelidir.

Proje taşımacılığında çalışacak ekipler dinamik ve aktif tecrübe sahibi olmalıdır. Eğitim ve seminerleri eksiksiz olmalı ayrıca tedarik sürecindeki projenin önemine ve oluşacak sorunların yaratacağı sıkıntılara vakıf olmaları gerekir.

Tedarik süreci ürün ya da malın yüklenmesi ile başlar ve alıcının eline geçip süreci onaylamasıyla son bulur. Süreç içerisinde sürecin paydaşları lojistik firmasına istediği anda ulaşabilir ve yaşadığı sorunlara çözüm isteyebilir. Bu nedenle tüm lojistik süreçlerinde olduğu gibi proje lojistiği sürecinde de tüm iletişim kanalları açık olmalı, gönderici ya da alıcının tüm sorunları ivedilikle cevaplanmalı.

Müşteri memnuniyeti ve müşteri hizmetleri; ürün satışı öncesi, sonrası ve teslimi esnasında en hızlı ve anlaşılabilir şekilde olmalıdır. İnternet site ve bloglar üzerinden proje taşımacılığı hizmetinin gerekliliklerine göz atılmalıdır. Çözüm ve ürün odaklı bir anlayış gerektiren bir sektör olan taşımacılık hizmeti, müşteri memnuniyetinin ciddiye alınması gereken bir iş koludur.

Proje taşımacılığı hizmeti aldığınız ürün ve hizmetlerin sizlere zincirin halkaları gibi teslim edilmesi çok önemlidir. Ürünün ilk kurulum gerektiren malzemelerinden, son montaja kadar uzanan tüm parçaların zincir halinde ve kesintisiz hizmet akışı ile ulaşımı kuruluşunuza hız kazandırması amaçlanmaktadır.

Proje Taşımacılığı Fiyatları

Proje taşımacılığı hizmetini işletmeler kendileri üstlenmeye kalktığı zaman, ortaya çok büyük rakamlar ve güven gerektirecek bir hizmet akışı ortaya çıkmaktadır. Bu taşınacak ürünler genellikle büyük, maliyetli ve hassas ürünler olmaktadır. Özellikle yurt dışından gelecek olan proje ürünlerinin sizlere her geçiş noktalarındaki ücretleri ve vergilendirmeleri çok daha maliyetli olacaktır. Proje taşımacılığında sunulan bazı ekonomik avantajları sizler için listeleyecek olursak eğer.

 1. Büyük ve hassas ürünler uzman bir ekiple ekonomik olarak taşınır.
 2. Karayollarında geçiş ücretlendirmeden muaf olursunuz.
 3. Tedarik, güvenlik ve yakıt maliyetlerinden tek kalemde kurtulmuş olursunuz.
 4. Hızlı tedarik için havayolları ve demiryolu hizmeti sayesinde de çok düşük maliyetli hizmet alabilirsiniz.
 5. Trafik sorunu olan ülke ve bölgelerde sizlere avantaj sağlar.
 6. Pandemi dolasıyla ve bu süreç sonunda devam edecek yasak ve yasalardan muaf olabilirsiniz.
 7. İnternet altyapısı sayesinde ürün ve hizmetin yerini anlık olarak takip edebilirsiniz.

Sizlerde proje taşımacılığı hizmeti almak istiyorsanız eğer ” iss-globalforwarding ” sitesi üzerinden detaylı bilgi ve en uygun fiyatlandırmalara ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Charter Taşımacılığı Nedir, Nasıl Yapılır?

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma Sözleşmesinin Unsurları Nelerdir?

Taşıma sözleşmesi, mal veya yolcu taşıyıcısı ile gönderici, alıcı veya yolcu arasında yapılan bir sözleşmedir. Taşıma sözleşmesi, tipik olarak sözleşmeye taraf olanların hak, görev ve yükümlülüklerini tanımlar. Taşıma fiilleri gibi konuları ele alır ve mücbir sebepler...

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Uluslararası Taşıma Sözleşmeleri Nelerdir?

Küreselleşen ve modernleşen dünya, uluslararası taşımacılığın önemini bir hayli attırmıştır. Uluslararası taşımacılığın öneminin artmasının bir diğer sebebi de üretim ve ihtiyaçların her geçen gün yenilenmesidir. Ayrıca bu durum dış kaynak kullanımının artmasını da...

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

Proje Ve İnşaat Lojistiğinin Temel Kuralları Nelerdir?

  Proje ve inşaat lojistiğinin ana çerçevesi, taşıma işinin özelliği olarak başlangıç ve bitiş periyodunun belli olması ve işlem sırasında özel ekipmanlara ihtiyaç duyulmasıdır. Yurt içi ya da yurt dışında olmak üzere bir projede ihtiyaç duyulan tüm araç ve...

Teklif Al!