Dünya Limanları

Ekim 27, 2020
ISS Global

Dünyadaki ticaret hacmi günden güne büyümektedir. Ticaretin gelişmesiyle deniz ticareti de gelişmekte ve konteyner limanı ve aktarma merkezlerinin değeri günden güne artmaktadır. Konteyner ünitelerinin yüklenip boşaltıldığı bu limanlarda, indirilen konteynırlar, başka taşıtlar aracılığıyla gerekli yerlere ulaştırılır. Ya da nakliye konteynırlarının bakımı ve geçici olarak istiflenmesi de yine bu limanlarda gerçekleşebilir. Dünya limanları içinde en fazla kapasiteye sahip ülke Çin’dir. Çin’i sırasıyla ABD, Almanya ve Japonya izler. Bu ülkeler dünyadaki deniz ticaretinin merkezleri sayılır. Doğal olarak bu ülkelerde birçok liman ve aktarma merkezleri bulunur. 

2017 itibariyle dünyadaki en büyük ilk on limandan yedisi Çin’e aittir. Dünyanın en büyük konteynır limanı, Shanghai Limanı’dır. Bu liman 505 milyon 700 bin ton yük taşıma kapasitesiyle dünyada birincidir. Bu liman 3619 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Bu da yaklaşık olarak 507 futbol sahasına denktir. Bu limanı 472 milyon 300 bin ton yükle Singapur Limanı takip eder. Uluslararası ticaret büyük ölçüde su yollarına bağlıdır. Su yolları üzerinden ticaretin önemini anlayan ülkeler, modern ve devasa limanlar inşa ederek ticaret kapasitelerini büyütmektedir. Dünyadaki en büyük ekonomiye sahip ülkeler, inşa ettikleri büyük limanlar sayesinde dünyanın dört bir köşesine ulaşabilmektedir. Bunun sayesinde ülkeler hem ithalatlarını hem ihracatlarını geliştirebilir. 

Dünya Limanları Listesi

Tüm dünyada ticaret akışının başlıca unsurunu konteyner taşımacılığı oluşturuyor. Ancak limanların işleyici kullanım şekillerine göre değişiyor. Tanker, konteyner ve açık yük taşımacılığı gibi nedenlerle ya da özel kullanım gibi amaçlarla kullanılabiliyor. Dünya limanları haritasına bakıldığında, Uzakdoğu, Kuzey Amerika ve Avrupa’da konteynır limanları yoğunlaşır. Aşağıda dünya limanları listesinde farklı ülkelerde yer alan konteynır limanları yer almaktadır. 

Türkiye Limanları: Türkiye’de bulunan en işlek liman, İstanbul Ambarlı Limanı’dır. Yeni yapılan Asyaport konteynır limanı, Türkiye’nin ilk transit konteynır limanıdır. Türkiye’deki önemli limanlar arasında İstanbul, İzmir, Kocaeli, Trabzon, Samsun ve Mersin limanları bulunur.

Amerika Birleşik Devletleri Limanları: Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük konteyner limanı Los Angeles Limanı’dır. Ayrıca Anchorage, Baltimore, Boston, Charleston, Honolulu, Houston, Chicago, Prudhoe Bay, San Francisco, Duluth, New Orleans, New York, Toledo, Hampton Roads, Jacksonville, Philadelphia, Canaveral, Portland (Oregon), Savannah, Seattle, Tampa, limanları bulunur.

Almanya Limanları: Almanya’nın en büyük konteynır limanı Hamburg’da bulunmaktadır. Bu limana yılda on binden fazla konteyner gemisi giriş çıkış yapmaktadır. Almanya limanları arasında Berlin, Bonn, Brake, Bremen, Bremerhaven, Mannheim, Rostock, Cologne, Dresden, Duisburg, Emden, Kiel, Luebeck, Hamburg, Karlsruhe, Magdeburg, Stuttgart bulunur.

Belçika Limanları: Belçika’nın en büyük konteynır limanı Antwerp’te yer alır. Bunun yanında Brugge, Gent, Liege gibi kentlerde de konteyner limanları bulunur. 

Birleşik Arap Emirlikleri Limanları: Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunan Dubai Limanı Orta Doğu’nun en büyük limanı sayılır. Dinamik ve modern limanlara sahip olması sayesinde Birleşik Arap Emirlikleri liman olarak dünya limanları arasında önemli yere sahiptir. Burada, Ajman, Umm al Qaywayn, Al Fujayrah, Das Adası, Mina Khalid, Mina Rashid, Dubai, Khawr Fakkan, Mina Jabal Ali, Mina Saqr, Mina Zayid, Jebel Ali, Abu Dhabi limanları bulunur. 

Brezilya Limanları: Brezilya, Atlas okyanusuna kıyısı olan bir Güney Amerika ülkesidir. Brezilya’da bulunan konteynır limanlarını sırasıyla şöyle sayabiliriz; Belem, Fortaleza, Recife, Ilheus, Imbituba, Rio de Janeiro, Vitoria, Manaus, Paranagua, Porto Alegre, Rio Grande, Salvador, Santos.

Çin Halk Cumhuriyeti Limanları: Dünya limanları listesindeki ilk 10 limandan 7’si Çin’dedir. Çin’de Hong Kong, Dalian, Fuzhou, Guangzhou, Yantai, Zhanjiang, Haikou, Huangpu, Qingdao, Qinhuangdao, Shanghai, Shantou, Tianjin, Xiamen, Lianyungang, Nanjing, Nantong, Ningbo, Xingang, limanları bulunur. 

Güney Kore Limanları: Dünyanın en işlek konteynır limanları listesinin 6. sırasında Güney Kore’nin Busan şehri bulunur. Güney Kore’de Busan dışında Chinhae, Inch’on, Kunsan, Masan, Mokp’o, P’ohang, Tonghae- hang, Ulsan, Yosu limanları da ülkenin bel kemiği limanlarıdır. 

Hollanda Limanları: Hollanda’da bulunan Rotterdam limanı Avrupa’nın en geniş limanıdır. Ayrıca bu limanın geçmişi 14.yüzyıla kadar uzanmaktadır. Hollanda’da bulunan diğer limanlar ise şunlardır: Amsterdam, Maastricht, Vlissingen, Delfzijl, Dordrecht, Eemshaven, Terneuzen, Utrecht, Groningen, Haarlem, Ijmuiden, .

İngiltere Limanları: Aberdeen, Belfast, Bristol, Plymouth, Portsmouth, Cardiff, Glasgow, Grangemouth, Hull, Manchester, Peterhead, Leith, Liverpool, London, Southampton limanları vardır.

İspanya Limanları: İspanya okyanusa kıyısı olan bir ülkedir. Denizcilik anlamında da tarihi olan İspanya’nın birçok liman kenti bulunur. Bunlar arasında Barcelona, Bilbao, Cadiz, Gijon, Aviles, Santander, Pasajes, Tarragona, Cartagena, Castellon de la Plana, Ceuta, Huelva, La Coruna, Vigo, Las Palmas (Kanarya Adaları), Malaga, Melilla, Santa Cruz de Tenerife (Kanarya Adaları), Valencia gibi kentler vardır. 

Japonya Limanları: Deniz ticareti hacmi ile isminden söz ettiren Japonya’da Akita, Osaka, Shimizu, Tokyo, Amagasaki, Chiba, Hachinohe, Mizushima, Higashi-Harima, Moji, Hakodate, Tomakomai, Himeji, Hiroshima, Kawasaki, Kinuura, Kobe, Kushiro, Nagoya, Sakai, Sakaide limanları bulunur. 

Kanada Limanları: Kanada limanları arasında Quebec, Hamilton, Montreal, Churchill, Halifax, New Westminster, Prince Rupert, Saint John, Trois-Rivieres, Thunder Bay, St. John’s , Sept Isles, Sydney, Toronto, Vancouver, Windsor limanları bulunur.

Portekiz Limanları: Denizci Portekiz’de bulunan Leixões limanı ülkenin en çok öne çıkan limanları arasındadır. Bu liman dışında Aveiro, Horta , Lisbon, Porto, Ponta Delgada , Praia da Vitoria, Setubal ve Viana do Castelo limanları bulunur.

Rusya Limanları Rusya’da bulunan limanları şu şekilde sıralayabiliriz; Khabarovsk, Tuapse, Vladivostok, Volgograd, Kholmsk, Krasnoyarsk, Nevelsk, Novorossiysk, Moscow, Murmansk, Nakhodka, Vostochnyy, Petropavlovsk-Kamchatskiy, Kaliningrad, Kazan, Saint Petersburg, Rostov, Sochi, Vyborg, Arkhangelsk, Astrakhan.

Detaylı bilgi almak için
Formu Doldurun

"

Kvkk

Lojistikte Serbest Bölge Nedir?

Lojistikte Serbest Bölge Nedir?

Ticaret her ülkede o ülkenin belirlenen hükümlerince uygulanmaktadır. Hükümlerin esnetildiği, ülkenin gümrük sınırları dışında sayılan bölgelere ise serbest bölge denilmektedir. Avantajları vardır ve bu avantajlar ülkelerin düzenlediği sınırlar içerisindedir. Serbest...

ADR Nedir? ADR Belgesi Nasıl Alınır?

ADR Nedir? ADR Belgesi Nasıl Alınır?

ADR uluslararası bir yönergedir. "European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road" açılımına sahip olan ADR türkçede "Tehlikeli Malların Karayolu ile Uluslararası Taşımacılığına İlişkin Avrupa Anlaşması" anlamını taşımaktadır....

Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir?

Tedarik Zinciri Yönetimi Nedir?

Tedarik zinciri lojistik sektörünün en önemli halkalarından biridir. Tedarik zinciri yönetimi nedir, sorusunu yanıtlayacak olursak tedarik zincirinin minimum maliyetle işlemesi için gerekli bilgi, malzeme ve para akışının yönetimidir. Bu yönetimle birlikte alıcıya...

Teklif Al!